top of page

ARCHIWUM

  • Katarzyna Magnuszewska

W ROLI PRELEGENTKI I PROWADZĄCEJ NA KONFERENCJI NAUKOWEJ na UMCS w LUBLINIE


Dokładnie rok temu, 12 grudnia 2018 r. w Lublinie wystąpiłam na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej na Wydziale Prawa i Administracji przed studentami, by opowiedzieć im o procesie kościelnym. Było to moje pierwsze tego typu wydarzenie i stanowiło wyzwanie, gdyż chciałam dostosować terminologię kanoniczną do słuchaczy, którzy mieli z nią do czynienia po raz pierwszy, a jednocześnie chciałam poruszyć wszystkie kwestie związane z procesem, a także wspomnieć o reformie Papieża Franciszka i wprowadzonym przez niego procesie skróconym.

Rozmowa ze studentami, którzy pierwszy raz słyszą hasło stwierdzenie nieważności małżeństwa zamiast "rozwodu kościelnego" zaciekawiła ich do takiego stopnia, że wywiązała się ciekawa dyskusja, podczas której usłyszałam, że jestem gwiazdą kanonistyki i otrzymałam gromkie brawa.

Rozmawialiśmy o właściwości sądowej, która dzięki reformie Papieża Franciszka stała się bardziej korzystna dla strony powodowej, o wyjaśnieniu pojęć "nieważność małżeństwa" i różnicy między "rozwodem kościelnym", o moim zawodzie, czyli zawodzie adwokata kościelnego i uprawnieniach jakie posiadam, a także ułatwieniach w procesie skróconym.

Na uwagę zasługuje również fakt, że wśród studentów i osób uczestniczących w konferencji znalazło się dwóch księży. I wtedy zrobiło się jeszcze ciekawiej ;)

Pani Magdaleno, bardzo dziękuję za zaproszenie i za zorganizowanie konferencji!

Za gorącą dyskusję i tak liczną obecność! Chęć rozwoju i ciekawość tego "jak to jest w sądach kościelnych" doprowadziła do spotkania prawa kościelnego i prawa świeckiego na świeckiej uczelni, za co jestem ogromnie wdzięczna!

Ci z Was, którzy chcieliby wiedzieć jak to jest i zacząć proces kościelny o stwierdzenie nieważności małżeństwa zapraszam do kontaktu i do śledzenia mnie w mediach społecznościowych! :)

bottom of page